ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ - Η ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ - Η ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ

Σκέψεις και προτάσεις για μια άλλη Νοσηλευτική

Σύμφωνα και με τους όρους χρήσης αποκλειστικά υπεύθυνος της ανάρτησης είναι το μέλος που την έκανε. Τα σχόλια που μπορεί να θεωρηθούν υβριστικά ή συκοφαντικά θα διαγράφονται μόλις γίνονται αντιληπτά, εντός εύλογου χρονικού διαστήματος 24ωρών.

    ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2013

    Admin
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 176
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008

    ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2013 Empty ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2013

    Δημοσίευση  Admin 23rd Δεκember 2013, 10:04 pm

    ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2013

    Καλό είναι κάθε τέλος του χρόνου μα θυμόμαστε τι συνέβη στον επαγγελματικό μας μικρόκοσμο. Κι επειδή αυτά που συνέβησαν άλλοι τα είδαν θετικά κι άλλοι αρνητικά αποφάσισα απλά να τα παραθέσω ως γεγονότα.  Για να τα θυμηθούμε και να κρίνουμε ο καθένας με την δική του οπτική. Γεγονός είναι πως μια πολύ δύσκολη χρονιά τελειώνει και όλοι ελπίζουμε το 2014 να είναι καλύτερο!
    1. Εξώδικο της ΕΝΕ στον καθηγητή κο Λιαρόπουλο σχετικά με ανάρτησή του στο facebook
    2. Έκδοση νέων οργανισμών νοσοκομείων με προβάδισμα στις θέσεις ευθύνης στους ΠΕ με ότι εσωτερικές αντιπαραθέσεις αυτό δημιούργησε.
    3. Πρώτη αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ μεταπτυχιακού Health Management από το UNINETTUNO
    4. Τοποθέτηση μου στη ΓΣ των Αντιπροσώπων της ΕΝΕ και καταψήφιση του διοικητικού απολογισμού από περίπου το 20% των αντιπροσώπων.
    5. Μήνυση εμού από την ΕΝΕ για κατάθεση στην υπόθεση του Συλλόγου Αποφοίτων Πανεπιστημίου Αθηνών και για e-mail ανάμεσα στα μέλη του ΔΣ της ΕΝΕ
    6. Πρωτοβουλία νοσηλευτικών φορέων για τη νοσηλευτική εκπαίδευση και συνάντησή τους με τον υπουργό παιδείας κο Αρβανιτόπουλο
    7. Νέα διαδικασία μέσω ΥΠΕ για τις αποκλειστικές
    8. Αντιπαράθεση για τις αλλαγές στην ευρωπαϊκή  οδηγία 36 με κατηγορία του ΕΣΝΕ ως «προδότη»
    9. ΕΣΠΑ από την ΕΝΕ για την ΠΦΥ και τις ΧΜΘ
    10. Εμφάνιση της «ΕΝΟΤΗΤΑΣ» στις εκλογές υπηρεσιακού 6ης ΥΠΕ και επικράτησή της
    11. Επίλυση του πολυδιάστατου επιπέδου των βοηθών Νοσηλευτών με κατάργηση των ΕΠΑΛ και διατήρηση των ΙΕΚ
    12. Εξελίξεις στα πλαίσια του σχεδίου «Αθηνά» με το τμήμα Επισκεπτών Υγείας των ΤΕΙ
    13. Ηλεκτρονική συνταγογράφηση
    14. Ξαφνικός «θάνατος» για τους νοσηλευτές εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
    15. Αποκλεισμός των νοσηλευτών ΤΕ εκπαιδευτικών από την κινητικότητα εντός υπουργείου παιδείας
    16. Διαθεσιμότητα – κινητικότητα για εργαζόμενους 8 νοσοκομείων
    17. Υποχρεωτικότητα εγγραφής στην ΕΝΕ
    18. Σχέδια για την ΠΦΥ και νοσηλευτικά υπομνήματα
    19. Πρώτη εμφάνιση και κοινωνική δράση του ΙΝΕΠΥ
    20. Η «ΕΝΟΤΗΤΑ» στο κοινό υπηρεσιακό συμβούλιο του Πειραιά
    21. ΕΣΠΑ ΕΝΕ και «voucher»  υγείας

    Αυτά τα ολίγα για μια χρονιά που φυσικά όλοι χαιρόμαστε που φεύγει… Αν έχω ξεχάσει κάτι  ευχαρίστως να το συμπληρώσω. Θα ήθελα επίσης να τονίσω πως το 2013 ήταν και η χρονιά που αρχίσαμε τόσο ως κοινωνία όσο, πιο δειλά, ως νοσηλευτική να αναφερόμαστε και σε διεξόδους που πιθανόν να μας δώσει ο τρίτος τομέας της οικονομίας δηλαδή η κοινωνική  οικονομία. Με τους νέους επαγγελματίες να εγκαταλείπουν τη χώρα σίγουρα η όποια ανάσχεση αυτής της αιμορραγίας μόνο θετική μπορεί να χαρακτηριστεί.
    Είναι γεγονός πως το 2013 με έφερε σε αντιπαράθεση με πολλούς. Ο δρόμος που έχω επιλέξει και υπηρετώ πιστά εδώ και χρόνια μόνο εύκολος και ανώδυνος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί…. Όμως πλέον είμαι πολύ  μεγάλος για να αλλάξω… Οπότε συνεχίζω –έστω και μόνος μου- ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα επικρατήσουν η λογική, η αλήθεια, το ήθος και πάνω από όλα η αγάπη για το επάγγελμά μας. Ταυτόχρονα όμως είμαι αισιόδοξος γιατί έχω την αίσθηση πως  εσείς που μόνο τυχαία δεν γίνατε μέλη της ομάδας «Η Νοσηλευτική του Αύριο» αποτελείτε τους «σιωπηρούς» συνοδοιπόρους μου σε αυτή την πορεία.  Όταν το «εμείς» κερδίσει το «εγώ» τότε ως κλάδος αλλά και ως κοινωνία θα ξαναβρούμε την χαμένη ελπίδα μας….
    Εύχομαι ένα δημιουργικό, παραγωγικό, καλύτερο 2014

    Δημήτρης Δημητρέλλης (φωνή βοώντος εν τη ερήμω!)

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 28th Μάρτιος 2024, 12:55 am